Aktualności.....

Rok szkolny 2005/2006

* 23 czerwca odbył się ostatni w tym roku szkolnym uroczysty apel. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły pan Lesław Moliński, który powitał zaproszonych gości,a przede wszystkim klasy szóste kończące naukę w naszej szkole. Dyrektor szkoły oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Tomasz Czerniawski wręczyli świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe najlepszym uczniom oraz listy gratulacyjne rodzicom. Wielu uczniów klas VI otrzymało nagrody za wysokie miejsca w konkursach przedmiotowych, za działalność w kołach zainteresowań i sporcie.
Dwie godziny później rozpoczęła się druga uroczystość - zakończenie roku szkolnego klas I-V. Uczniów oraz licznie zebranych rodziców powitał dyrektor szkoły pan Lesław Moliński. Uczniowie, którzy osiągnęli bardzo dobre i dobre wyniki w nauce otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Nagrodzono też uczniów za wyniki w sporcie i działalność w kołach zainteresowań. Wszystkim uczniom życzymy pogodnych i bezpiecznych wakacji.

* Z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. otrzymaliśmy informację, że uczennica naszej szkoły - Kasia Jakubowska - zajęła pierwsze miejsce w Finale VII Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie, który odbył się 1 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. W tegorocznej edycji tego turnieju udział wzięło 14918 dzieci z klas V-VI szkół podstawowych woj. lubuskiego. Kasia za swoją wiedzę w nagrodę otrzymała kino domowe. Kasi gratulujemy sukcesu.

* 22.06 odbył się apel podsumowujący wyniki konkursu "Super klasa". W czerwcu zwyciężyła klasa IVa, która po raz 6 otzymała ten tytuł. Klasa otrzymała również nagrodę specjalną dyrektora szkoły.

* 12. 06. w Domu Kultury we Wschowie odbyło się podsumowanie projektu " W świecie baśni Andersena " , który przygotowały panie : M. Bajończak, D. Lewandowska, E. Grining . Na przedstawienie złożyły się inscenizacje baśni " Słowik " i " Brzydkie kaczątko " oraz wiersze o tematyce baśniowej . Widownie stanowiły dzieci ze wschowskich przedszkoli i klasy I - III z naszej szkoły .

* 2 czerwca odbył się konkurs historyczny dla klas V i VI pod tytułem "Polskie powstania narodowe w XIX wieku". Udział brały dwuosobowe drużyny reprezentujące swoje klasy. Pierwsze miejsce zajęła Żaneta Kubicka i Bartosz Krzyżański z Va, drugie miejsce zajęli: Wojciech Gbiorczyk i Julian Grzyb z VIb, trzecie miejsce drużyna z VIc: Bartosz Dworkiewicz i Michał Bezler. Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Organizatorkami konkursu były:W.Motała i E.Grining.

* 1 czerwca w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sportu. Na wstępie dyr. szkoły pan Lesław Moliński złożył wszystkim uczniom życzenia z okazji ich święta. Następnie głos zabrała pani Anna Gadkowska, która podsumowała wyniki sportowe uczniów reprezentujących szkołę podczas zawodów sportowych organizowanych w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży 2005-2006. Uczniowie odnieśli liczne sukcesy sportowe na szczeblu rejonowym, powiatowym, wojewódzkim w następujących dyscyplinach: mini-siatkówka i mini-koszykówka dziewcząt i chłopców (w finale wojewódzkim dziewczęta zdobyły trzecie miejsce), tenis stołowy, piłka nożna, sztafetowe biegi przełajowe, czwórbój lekkoatletyczny. Ponadto dziewczęta z klasy sportowej reprezentowały szkołę na Międzynarodowym Turnieju w Zgorzelcu i zajęły tam II miejsce. Podsumowano również całoroczne zmagania uczniów w ramach Szkolnych Igrzysk Sportowych oraz zawodów sportowych klas I-III. Na apelu wyróżniono także uczniów, którzy w trosce o swoją sprawność i zdrowie aktywnie uczestniczyli w organizowanych przez panią Annę Gadkowską zajęciach usprawniających.
Rozstrzygnięty został również trwający od września szkolny konkurs czystości. Organizatorem konkursu była pani A.Gadkowska, która zwycięskiej klasie - VIB wręczyła dyplom oraz nagrodę główną - wyjazd do Leszna na basen.
1.06 Szkoła Podstawowa nr 1 była organizatorem II Biegu Ulicznego, którego inicjatorką jest pani J.Gnieżeńska. W biegu wzięło udział około 400 dzieci. Uroczyste otwarcie odbyło się z udziałem władz miasta, podczas którego burmistrz UMiG Wschowa pan K.Grabka złożył uczestnikom życzenia z okazji Dnia Dziecka. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkową plakietkę i słodki poczęstunek. SP1 dziękuje współorganizatorom biegu: UMiG Wschowa, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Akoholowych i Przemocy w Rodzinie oraz licznym sponsorom.

* Na apelu 1 czerwca 2006r. przedstawiono wyniki Międzynarodowego Konkursu "KANGUR MATEMATYCZNY" 2006, który odbył się 16 marca. Konkurs ten w niezawodny sposób integruje młodzież świata, ponieważ w tym samym dniu uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 41 uczniów, w tym w kategorii MALUCHÓW - 22 uczniów z klas III - IV oraz 19 uczniów z kl. V - VI w kategorii BENIAMINKÓW. Najlepszy wynik uzyskała Natalia Augustyn z kl.VIc zdobywając 128 punktów, w nagrodę pojedzie 12.06.2006r. na jednodniową wycieczkę do Czech. Wyróżnienia w kategorii BENIAMIN uzyskało jeszcze 5 uczniów otrzymując nagrody książkowe i pamiątkowy dyplom, są to: Michał Bezler kl.VIc, Jacek Arciszewski - kl.VIb, Martyna Kąkalec - kl.Va, Żaneta Kubicka - kl.Va, Wojciech Antkowiak - kl.Vc. W kategorii Maluchów - wyróżnienie uzyskał Maciej Grys uczeń kl.IIIc. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy wiedzy i umiejętności radzenia sobie z rozwiązywaniem trudnych "kangurowych" łamigłówek matematycznych. Podsumowano również pracę Szkolnej Kasy Oszczędności. Wyróżniono i nagrodzono klasy, które zwyciężyły w rywalizacji o miano najlepiej oszczędzającej klasy w ciągu trwania konkursu "DZIŚ OSZCZĘDZAM W SKO, JUTRO W PKO". Głównym kryterium, które decydowało o miejscu w klasyfikacji, była średnia kwota zgromadzona na klasowej książeczce SKO w przeliczeniu na jednego ucznia. W kategorii klas I - III:
I m. zajęła kl. IIIc wych D. Kokoszka (51,40zł/ucz),
II m. - kl. Ic wych. A. Kulas (46,20zł/ucz),
III m. - kl.IIc wych. M. Bajończak (33,50zł/ucz).

W kategorii klas IV - VI zwyciężyły klasy:
I m. - kl. Vc wych. M. Rodak (54,-zł/ucz)
II m. - kl. Va wych. A. Gadkowska (46,20zł/ucz)
III m. - kl. IVd wych. E. Grining (40,20zł/ucz)
Klasy otrzymały słodki upominek oraz pamiątkowy dyplom.

Podczas apelu wyróżniono i nagrodzono klasę Ia, która zgromadziła największą ilość makulatury zbieraną przez cały rok szkolny.
Informację przygotowała Iwona Leszczewska

* 31 maja odbył się konkurs czytelniczy dla klas I - III " Pięknego czytania i opowiadania ".Między innymi celem konkursu było propagowanie legend i podań dotyczących naszego regionu Pierwsze miejsca otrzymały : Dominika Derucka z kl. I a , Sylwia Nowacka z kl. II c , Jonna Kochańska z kl. III c . Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

* 22 maja 2006r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze odbyło się VII Regionalne Forum Szkół Promujących Zdrowie zorganizowane przez panią Choinkę - Jońską regionalnego koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie . Pani koordynator przedstawiła standardy i wskaźniki Szkoły Promującej Zdrowie . Następnie uczestnicy podzielili się swoimi dotychczasowymi osiagnięciami w zakresie promocji zdrowia . Naszą szkołę reprezentowali : pan dyr. Lesław Moliński oraz pani Małgorzata Rodak - szkolny koordynator Zespołu do ds. Promocji Zdrowia . Wstępnie ustalono , że VIII Forum Szkół Promujących Zdrowie odbędzie się 04 października 2006 r. w naszej szkole.

* 11 maja na sali gimnastycznej odbyło się kolejne spotkanie z porami roku dla klas I- III . Tym razem szkołę odwiedziła Pani Wiosna . Uczniowie klasy IIc z wychowawczynią M. Bajończak przygotowali inscenizację baśni H. Ch. Andersena pt. " Słowik ".

* W tym roku nasza szkoła uzyskała wysoki wynik ze Sprawdzianu klas VI. Jest to najlepszy wynik szkoły w ciągu 5 lat. Uczniowie naszej szkoły uzyskali 28,4 pkt.
Dla porównania wyniki: gmina 25,3 pkt, powiat 23,5 pkt., województwo lubuskie 24,5 pkt., kraj 25,3 pkt. Uczniom i nauczycielom gratulujemy. Uczniom życzymy również sukcesów na dalszych etapach kształcenia. Wyniki w wersji elektronicznej można zobaczyć na stronie internetowej www.oke.poznan.pl.

* 10 maja w bibliotece szkolnej odbył się konkurs dla klas VI " Zwykły a jednak niezwykły świat Ani z Zielonego Wzgórza ".W konkursie wzięło udział 8 drużyn dwuosobowych . I miejsce zajęła drużyna z kl. VIa Ola Frankiewicz i Karolina Grześkowiak , II miejsce kl. VIb Mateusz Mickiewicz i Kasia Jakubowska i kl. VIc Patrycja Biedrowska , Justyna Suchanecka. Drużyny otrzymały nagrody ksiązkowe.

* 5 maja w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs "Polskie konstytucje - od Konstytucji 3Maja do Konstytucji III Rzeczpospolitej". Uczestniczyło 7 drużyn dwuosobowych ze Szkoły Podstawowej nr 2, Przyczyny Górnej oraz SP1. Zwyciężyła drużyna ze SP2 w składzie: Szymon Rzepka i Szymon Owoc, II miejsce - Żaneta Kubicka, Michał Majer, III miejsce - Marcin Naranowicz i Jacek Arciszewski - obie drużyny z SP1. Celem konkursu było przybliżenie historii polskich konstytucji z okazji 215-tej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Nagrody ufundowała Rada Rodziców SP1.

* 04 maja 2006 roku obchodziliśmy w naszej szkole Święto "Dnia Ziemi". Na tę okazję uczniowie klas: Vc, VIa, Ib i VIb przygotowali bogaty program artystyczny wykazując się zdolnościami tanecznymi, aktorskimi i wokalnymi. Uczeń klasy VIb Marcin Naranowicz przybliżył wszystkim historię obchodów tego święta. Następnie uczniowie klasy Ib zaśpiewali piosenkę pt."Żyjmy z przyrodą w zgodzie". Młodzi aktorzy z klasy Vc przygotowali przedstawienie "Dla Ciebie Ziemio", które miało na celu zachęcić wszystkich obecnych do segregacji śmieci.
Dziewczynki z klasy VIa "porwały" widownię prezentując dwa układy taneczne. Na zakończenie uczniowie klasy Vc dokonali podsumowania - przeprowadzili quiz ekologiczny, w którym wykazali się wiedzą reprezentanci poszczególnych klas. Imprezę przygotowały: D.Patalas, M.Rodak, M.Wojciechowska.

* 27 kwietnia w Domu Kultury odbyła się akademia zorganizowana przez naszą szkołę z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja . W programie znalazły się wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej . Przedstawiono również zarys historyczny wydarzeń , które doprowadziły do powstania tej pierwszej w Europie nowoczesnej konstytucji . Wśród przybyłych na akademię gości był pan Andrzej Nowicki -zastepca Burmistrza , przedstawiciel Biura Promocji UMiG Wschowa , dyrektorzy wschowskich szkół , Dyrektor Domu Kultury pan Jacek Lisiak , kombatanci z przewodniczącym panem Wacławem Pacukiewiczem oraz przedstawiciele mediów a także uczniowie ze wschowskich szkół podstawowych . Akademia została też zaprezentowana uczniom naszej szkoły 28 kwietnia .

* 12 kwietnia pracownicy naszej szkoły zostali zaproszeni na wyjątkowe przedstawienie, które swoją tematyką nawiązywało do Świąt Wielkanocnych. Uczniowie za pomocą pantomimy, muzyki i słowa pisanego przedstawili drogę krzyżową. W spektaklu wykorzystano teksty z "Małego księcia". Autorkami przedstawienia były panie: A.Mazurczak, A.Cieśla, R.Głuch.

* 7 kwietnia rozstrzygnięto wyniki konkursu " SUPERKLASA "w starszej grupie wiekowej .Tytuł najlepszej klasy w marcu ,otrzymała klasa IVa .Uczniowie tej klasy już po raz czwarty otrzymali to wyróżnienie. Gratulujemy. Natomiast wśród klas I-III tytuł najlepszej klasy przyznano klasie IIc .

* 6 kwietnia uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w konkursie " Wiem, co jem ". Celem konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia wsród młodzieży naszej szkoły. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z kl. VIb Marcin Naranowicz i Jacek Arciszewski , II miejsce kl. Va Justyna Bogusławska i Bartek Krzyżański , III miejsce kl. Vb Patryk Matysek i Szymon Miś . Konkurs zorganizowały panie D. Patalas i M. Rodak.

* W dniu 29.03.06r. nasza szkoła była organizatorem 5-tych Powiatowych Eliminacji Konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do konkursu przystąpiło 12 drużyn ze szkół podstawowych i 4 drużyny gimnazjalne z terenu powiatu wschowskiego. Zawody składały się z części teoretycznej -rozwiązywanie testu dot. przepisów ruchu drogowego oraz praktycznej - jazda rowerem w miasteczku ruchu drogowego oraz po torze przeszkód. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna SP1 Wschowa w składzie : Łukasz Chudzikiewicz i Mateusz Maćkowiak. W klasyfikacji indywidualnej najlepszym okazał się również uczeń naszej szkoły- Łukasz Chudzikiewicz. Zwycięska drużyna reprezentować będzie powiat wschowski zawodach wojewódzkich, które odbędą się w maju w Wiechlicach. Opiekunem drużyny jest pan mgr Ryszard Czechowski. Nagrody dla zwycięzców i pozostałych uczestników ufundowało Starostwo Powiatowe we Wschowie, Urząd Miasta i Gminy we Wschowie, Komenda Powiatowa Policji we Wschowie oraz Bank Spółdzielczy we Wschowie.

* Dnia 23 marca odbyły się w Sławskim Centrum Kultury eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowało szceścioro uczniów i spisali się bardzo dobrze. Startująca w kategorii klas I-III Dominika Sierota uzyskała nominację do przesłuchań wojewódzkich, natomiast uczestniczący w tym konkursie po raz trzeci Krzysztof Stecyk otrzymał wyróżnienie. Uczniów do konkursu przygotowały panie: D.Kokoszka i D.Lewandowska.

* 23 marca gościliśmy w naszej szkole panią Janinę Zimirską- pisarkę książek dla dzieci . Autorka jest członkiem Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego . Spotkanie z czytelnikami było bardzo interesujące . Uczniowie mieli okazję zapoznać się z książkami pani Zimirskiej i wysłuchać jej opowieści jak powstały utwory dla dzieci .

* 21. marca powitaliśmy uroczyście Pierwszy Dzień Wiosny. Samorząd Szkolny przygotował wiele atrakcyjnych zabaw i konkursów jak : jeden z dziesięciu , moda przyszłosci , randka w ciemno , wiersze i piosenki o tematyce wiosennej , wybory miss i mistera szkoły.

* 10 marca uczniowie klas Ic,IIIb, IIIc wyruszyli wraz z Ortofrajdkiem w drugą podróż po Polsce. Tym razem odwiedzili nasze rodzinne miasto. Na rynku wschowskim Ortofrajdka powitał orszak dworzan i rycerzy. Uczniowie klasy Ic przygotowali przedstawienie, podczas którego dzieci poznały historię naszego miasta oraz najciekawsze miejsca.
Przy pomocy Ortofrajdka udało się uczniom klasy Ic przegonić z naszego miasta Czarną Ortografię, która próbowała opanować zeszyty pierwszaków. Nie udało się jej, bo od tej pory Ortofrajdek będzie bronił poprawnej ortografii naszych dzieci.
W zajęciach wzięli udział zaproszeni goście: v-ce dyrektor szkoły pani I.Leszczewska, klasa III ze Szkoły Podstawowej w Siedlnicy z wychowawczynią Z.Faliszewską oraz rodzice uczniów klasy Ic. Lekcję z kolorową ortofrajdą oraz przedstawienie przygotowała pani A.Kulas.

* W dniu 09.03.2006 r. w sali Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się uroczystość nadania certyfikatów szkołom promującym zdrowie. Certyfikaty wydane przez Lubuskiego Kuratora Oświaty , potwierdzające przynależność do Lubuskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, otrzymało 47 szkół i placówek z terenu całego województwa lubuskiego, w tym Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie.
  Na uroczystość zostali zaproszeni dyrektorzy szkół oraz szkolni koordynatorzy ds. promocji zdrowia. Certyfikaty Szkoły Promującej Zdrowie wręczali: Maciej Szykuła - Lubuski Kurator Oświaty, Ireneusz Madej - wicewojewoda lubuski, Maria Sokołowska - dyrektor Pracowni Promocji Zdrowia w Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie oraz Ewa Rawa - Koordynator Lubuskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
W swoich wystąpieniach goście honorowi podkreślili wagę wychowania prozdrowotnego w szkołach oraz pogratulowali placówkom otrzymanych certyfikatów.

* 9. marca uczniowie naszej szkoły na lekcjach wychowawczych wysłuchali audycji radiowej pt. " Jak ustrzec się przed ptasią grypą ". Uczniowie zostali zapoznani z krótką historią choroby jej objawami i skutkami. Szczególną uwagę zwrócono na przestrzeganie zasad higieny i zaleceń wydanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną . Audycję przygotowali uczniowie z kl. VI b i VI c pod kierunkiem pani D. Patalas.

* 9. marca odbył się konkurs ogólnopolski " EKO - PLANETA ". Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VI i V . Wyniki konkursu zostaną podane w późniejszym terminie. Konkurs przeprowadziły panie D. Patalas i M. Rodak.

* 4. marca w Szkole Podstawowej w Nowej Soli odbyły się zawody II stopnia w konkursie przyrodniczym dla szkół podstawowych. Do konkursu przystąpiło 71 uczniów z 20 szkół powiatu wschowskiego . Tylko 3. z nich zakwalifikowało sie do etapu wojewódzkiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie : Marcin Naranowicz , Jacek Arciszewski , Aleksandra Sys , Wojtek Gbiorczyk z kl. VI b - opiekun pani D. Patalas oraz Wojtek Antkowiak , Bartek Drgas , Żaneta Kubicka , Kamil Golinowski z kl.V - opiekun pani Małgorzata Rodak . Wojtek Antkowiak zajął I miejsce i zakwalifikowł się do etapu wojewódzkiego , Marcin Naranowicz i Bartek Drgas zajęli III miejsce. Uczniom i nauczycielkom gratulujemy.

* 2. marca odbył się apel wychowawczy, na którym dyrektor szkoły pan Lesław Moliński podsumował pracę szkoły za I półrocze. Na wstępie dyrektor wymienił wszystkich uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu. Wyróżnione zostały dwie klasy bez ocen niedostatecznych: klasa IVd i VIb. Pogratulował również uczniom, którzy zakwalifikowali się do konkursu wojewówdzkiego z matematyki. Wspomniał także o sukcesach sportowych naszych koszykarek, które zakwalifikowały się do półfinału wojewódzkiego. Następnie głos zabrała pani v-ce dyrektor I.Leszczewska. Podsumowała konkursy, które organizowało SKO. Liczni uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Na zakończenie apelu głos zabrała pani M.Bajończak, która wyróżniła najlepiej uczących się uczniów z klas I-III i wręczyła im odznaki super ucznia.

* Od 13. lutego rozpoczynamy dwutygodniowe ferie zimowe. Wszystkim uczniom życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku.

* Styczeń to czas karnawału, dlatego też nauczyciele kształcenia zintegrowanego zorganizowali dla swoich uczniów wielki bal przebierańców pod hasłem "W świecie baśni H.Ch.Andersena". Odbył się on 8 lutego w pięknie udekorowanej balonami sali gimnastycznej.
Uczniowie przebrali się za bohaterów baśni tego znanego pisarza. Wszyscy bez trudu rozpoznawali postacie i podawali tytuły baśni.
W pięknych strojach i w fantastycznych humorach uczniowie bawili się nie tylko przy dyskotekowej muzyce, również wzorowo wykonywali wcześniej wyuczone tańce i pląsy.
Odbyły się też konkursy z nagrodami. W klasach czekał na uczniów słodki poczęstunek. Bal był według opinii uczniów i nauczycieli bardzo udany.

* 8. luty 2006r. Uczniowie klas I - IV uczestniczyli w konkursie plastycznym na temat zagospodarowania pieniążków zaoszczędzonych w SKO p.t. "GDZIE POJADĘ, CO KUPIĘ ZA ZAOSZCZĘDZONE PIENIĄDZE W SKO". Upłynął termin składania prac konkursowych, wyróżniono prace na poszczególnych poziomach i tak nagrodzono następujących uczniów: kl.Ic - K. Urbanowicz; kl.IIa -M. Kozub, kl.IIb -R. Drobniak; kl.IIIc - S.Nowacka, M.Bieszczat, J.Jabłońska, D.Chałupka, D.Głuch, kl.IIIb - D.Jaskółka; kl.IVc - K.Swojak, kl.IVd - M.Stecyk, kl.IVa - A.Kordiak, C.Guzewicz, P.Czekała.
Uczniowie klas piątych wykazali się pomysłowością w ujęciu tematu "PKO - MOIM BANKIEM PRZYSZŁOŚCI". Wyróżniono prace następujących uczniów: kl.Vd -P.Zając, W.Szymańska, W.Wilczyński, kl.Vc -B. Nowak, kl.Vb -G. Suda. Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami, a zwycięskie prace można obejrzeć na wystawie.
U progu końca I semestru czas na podsumowanie oszczędności klas. Wśród klas I - III najlepiej oszczędzającą klasą w I semestrze okazała się kl. IIa - wych. Pani Z. Kola, w tej klasie średnio każdy uczeń zaoszczędził 42,60 zł; wśród klas starszych IV -VI prym w oszczędzaniu wiedzie kl.VIc - wych. Pani D. Lewandowska, tutaj średnia na ucznia wyniosła 34,80 zł.
W ciągu całego semestru zbieraliśmy makulaturę i zużyte baterie. W tej dziedzinie oszczędności i ochrony środowiska zarazem, najlepszą klasą okazała się kl. Ia - wych. Pan R. Sierota [392,5 kg] oraz kl.IVc- wych. Pani J. Gnieżeńska [233,5 kg] natomiast w zbiórce zużytych baterii palmę pierwszeństwa wiedzie kl.IVd - wych. Pani E. Grining [434 szt]. Łącznie uczniowie naszej szkoły zgromadzili ponad 2000 sztuk baterii. (informację przygotowała I. Leszczewska)

* 4. lutego w Nowej Soli odbył się etap rejonowy konkursu matematycznego. Naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów: Natalia Augustyn, Michał Bezler, Krzysztof Stecyk, Jacek Arciszewski, Wojtek Gbiorczyk. Michał, Krzysztof, Jacek i Wojtek zdobyli wymaganą liczbę punktów i zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego. Do konkursu uczniów przygotowały panie Alicja Pawliczak oraz Iwona Leszczewska. Uczniom i nauczycielkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na konkursie wojewódzkim.

* W dniu 2.02. br. na apelu szkolnym ogłoszono wyniki comiesięcznego konkursu SUPERKLASA. Miano super klasy w miesiącu styczniu otrzymały klasy Ia i IVa. Należy nadmienić, że ten zaszczytny tytuł w tym roku szkolnym klasa IVa otrzymała trzeci raz.

* 2. lutego 2006 roku w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie klas młodszych, nauczyciele i rodzice, aby kolejny raz spotkać się z ("Porami roku") Panią Zimą.
Dzieci z klasy IIc wraz z wychowawczynią M.Bajończak przedstawiły inscenizację pięknej baśni Hansa Christiana Andersena pt."Choinka".

Tradycją tych spotkań jest również prezentowanie prac plastycznych uczniów. Tym razem były to prace, które wzięły udział w konkursie "Zima w baśniach H.Ch.Andersena". Najlepsze z nich nagrodzono, a wiele zostało wyróżnionych.

* 31. stycznia odbył się konkurs czytelniczy dla klas V - VI "Z polszczyzną za pan brat". 1 miejsce zajął Krzysztof Stecyk i Bartosz Dworkiewicz z klasy VIc, 2 miejsce Jacek Arciszewski i Ola Sys z klasy VIb.

* 31. stycznia odbył się międzyszkolny konkurs krasomówczy "Wschowa miasto królewskie". Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Przyczyny Górnej. Zadaniem uczestnikiów było przedstawienie wydarzeń historycznych w formie ustnej wybranych legend lub zabytków Wschowy. Uczniowie wzbogacali swoje wypowiedzi prezentując fragmenty filmów wideo, plansze, zdjęcia.
1 miejsce zajęła Monika Matyla z Przyczyny Górnej, 2 miejsce Sandra Nierodko z Przyczyny Górnej, 3 miejsce Michał Majer z SP nr 1. Wróżnienie otrzymały Karolina Szary z SP nr 2 i Joanna Mickiewicz z Przyczyny Górnej.

* 26. stycznia uczniowie klas IV-VI mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennej lekcji wychowawczej. W ramach projektu "Z Jedynką w Zjednoczonej Europie" Szkolny Klub Europejski przygotował prezentację "Na szlaku bursztynowym". Państwa, przez które przebiegał szlak, zostały zaprezentowane przez uczniów w bardzo ciekawy sposób. Można było obejrzeć wystawki książek, prezentację komputerową i mapy oraz wysłuchać referatów przedstawionych przez uczniów.

* 26. stycznia w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Pierwszaki wysłuchali inscenizacji "Przygoda w bibliotece", którą przygotowali uczniowie klasy VIa i IVb. Następie zapoznali się z regulaminem biblioteki i czytelni.

* 19. stycznia 2006r. odbył się zapowiadany na październikowym apelu SKO, KONKURS WIEDZY EKONOMICZNEJ adresowany dla uczniów klas szóstych. Przeprowadziły go opiekunki SKO p. Iwona Leszczewska i p. Janina Gnieżeńska na sali gimnastycznej w obecności zainteresowanych klas i ich wychowawców oraz Pana dyr. Lesława Molińskiego. W konkursie uczestniczyły 8 - osobowe drużyny, które miały wykonać przygotowane zadania wykazując się wiedzą ekonomiczną, jak również sprawnością fizyczną i umiejętnością pracy w zespole. Zadania jakie przed zespołami postawiły organizatorki to:
1. Z rozsypanki sylabowej ułożyć 7 pojęć ekonomicznych, np.: BAN-KO-MAT, KAR-TA PŁA-TNI-CZA, LO-KA-TA.
2. Przyporządkować poszczególnym pojęciom bankowym (8) ich określenie, np. BANK CENTRALNY, KONTO, BILON itp.
3. Rozwiązać krzyżówkę z hasłem WIEDZA EKONOMICZNA.
4. Rozwiązać zadanie matematyczne dotyczące obliczeń procentowych.
5. Wypełnić poprawnie przekaz bankowy.
6. Rozwiązać rebus ... SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI.
Zwyciężył zespół z klasy VIc, tuż za na II miejscu uplasowała się klasa VIb, klasa VIa zdobywając zaszczytne III miała troszkę mniej szczęścia w rywalizacji sportowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez wschowski oddział PKO oraz dyplomy. Cała impreza odbyła się w duchu dobrze pojętej rywalizacji, gratulujemy uczniom wiedzy.

* 19. 01. odbyła się dyskoteka szkolna dla klas IV - VI w stylu lat sześćdziesiątych. Atrakcją dyskoteki były liczne konkursy oraz efektowne przebrania odzwierciedlające tamte czasy. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski .

* 5. stycznia odbył się apel wychowawczy , na którym ogłoszono wyniki konkursu SUPERKLASA oraz podsumowano szkolny konkurs czystości. Tytuł super klasy ponownie zdobyła klasa IV a pani A. Waszkowiak . Wsród klas I-III wyróżniono klasę III c pani D. Kokoszki. Puchar i dyplomy klasom wręczył dyr. szkoły pan Lesław Moliński.

* Powstała druga część monografii szkoły obejmująca lata 1995-2005. (Treść opracowania - Monografia1995-2005).
Monografię opracowały Elżbieta Grining i Danuta Lewandowska.

* 22 grudnia odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez Kółko Teatralne z klasy I c i III c , którego opiekunkami są p. A. Kulas i p. D. Kokoszka . Jasełka treściowo związane były ze Świętami Bożego Narodzenia oraz z codziennymi sytuacjami z życia szkoły jak : dobre zachowanie . Na koniec przedstawienia Mikołaj z Elfami częstowali dzieci cukierkami . Nastepnie głos zabrał dyrektor szkoły pan Lesłwa Moliński . Złożył życzenia świąteczne uczniom i pracownikom szkoły oraz odczytał wiersz uczennicy kl. V d Angeliki Białek pt. " Wigilia ".

* Z okazji 200. rocznicy urodzin H. Ch. Andersena w naszej szkole przygotowany został projekt " W świecie baśni H. Ch. Andersena ". Organizatorkami są : p. M. Bajończak , p.D. Lewandowska , p. E. Grining. Jednym z pierwszych elementów tego przedsięwzięcia był miedzyszkolny konkurs recytatorski pt. " Najpiękniejsze fragmenty baśni H. Ch. Andersena " . Konkurs odbył się 20 grudnia . Wzięli w nim udział uczniowie z Osowej Sieni , Siedlnicy , Łysin oraz szkół wschowskich SP1 i SP2. W kategorii klas I - III I miejsce zajęła Nicol Kamińska z Łysin , II miejsce Karolina Kieruzal z Łysin , III miejsce Maciej Stecyk z SP1. W kategorii klas IV - VI I miejsce zajęła Anna Poszelużna z SP2 , II miejsce Krzysztof Stecyk z SP1 , III miejsce Sonia Telus z Łysin . Gratulujemy.

* 14 grudnia w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze odbyło się IV Regionalne Forum Szkół Promujących Zdrowie. W Forum uczestniczyli nauczyciele i dyrektorzy szkół i placówek oświatowych województwa lubuskiego należących do regionalnej sieci szkół promujących zdrowie. Spotkanie było okazją do wymiany myśli i doświadczeń , a także do zaprezentowania różnorodnych przedsięwzięć w zakresie promocji zdrowia w poszczególnych placówkach . Naszą szkołę reprezentowali : Małgorzata Rodak - szkolny koordynator ds. promocji zdrowia , Anna Gadkowska - członek szkolnego zespołu ds. promocji zdrowia oraz Lesław Moliński - dyrektor szkoły . Gospodarzami spotkania były p. Anna Choinka - Jońska - regionalny koordynator ds. promocji zdrowia oraz Grażyna Jakubczyk - dyrektor ODN w Zielonej Górze . Ustalono , że gospodarzem kolejnego Forum Szkół Promujących Zdrowie będzie nasza szkoła .

* 6. grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Uroczystość rozdania paczek ze słodyczami odbyła się na sali gimnastycznej przy dźwiękach świątecznych pastorałek. Każda klasa prezentowała się przed Świętym Mikołajem wierszem lub piosenką. Radosną atmosferę uświetniły występy "Tańczących Elfów", czyli dziewcząt z klasy VIc. Organizotarkami imprezy były panie: B.Łuczak i A.Gadkowska.

* 1.12. odbył się apel ogólnoszkolny, na którym pan dyrektor L.Moliński wręczył dyplom i puchar za pierwsze miejsce w konkursie o tytuł "SUPER KLASA". W listopadzie tytuł ten otrzymała klasa IVa, której wychowawczynią jest pani A.Waszkowiak. Spośród klas I-III żadna klasa nie otrzymała tego tytułu z powodu niespełnienia warunków regulaminu. Następnie odbyło się spotkanie z cyklu "Cztery pory roku", przygotowane przez uczniów klasy IIc i wychowawczynię panią M.Bajończak. Tym razem dzieci z klas I-III spotkały się z Panią Jesienią. Zachęcała ona wszystkich do spożywania owoców i warzyw zawierających cenne witaminy. Uczniowie szybko przekonali się, że warto je jeść, aby być silnym i zdrowym. Program artystyczny przeplatały piosenki i pląsy. Na zakończenie wręczono dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu plastycznego "Portret Pani Jesieni".

* 22. 11. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs " Lubimy czytać baśnie ". W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV , którzy wykazali się dużą znajomością baśni Andersena , braci Grimm , Perraulta . W rezultacie I miejsce zajęła klasa IV a w składzie : M. Majer , S. Urbaniak , O. Kordiak . Konkurs przygotowały panie E. Marciniak , M. Złoczewska.

* 17.XI. odbył się międzyszkolny konkurs religijny "Różańcowe tajemnice". W konkursie uczestniczyły kl. I-III ze SP1, SP2 i Przyczyny Górnej. Uczestników powitały dziewczęta z kl.V tańcem i piosenką . Konkurencje religijne przeplatały się z konkurencjami sportowymi. W rezultacie I miejsce zdobyła SP2 , II miejsce nasza szkoła , III miejsce Przyczyna Górna. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i ciekawe nagrody. Konkurs przygotowały panie: A. Gadkowska, R. Głuch, A. Mazurczak.

* W dniu 15 XI 2005 r. gościła ponownie w murach naszej szkoły grupa wokalno - instrumentalna OLD and NEW STARS w składzie : Paweł Stegięta - gitara i wokal, Piotr Sak - klawisze i wokal, Maciej Pasternak - klawisze i wokal oraz prowadzący - Andrzej Bułdak. Spotkania z tą grupą wokalno - instrumentalną weszły już do historii naszej szkoły, gdyż odbywają się corocznie od 7 lat i jak co roku, tak i w tym pozostawią niezatarte miłe wrażenia. Uczestnicy koncertu mieli możliwość wysłuchać hitów muzyki polskiej i zagranicznej z lat 1955 - 2005. W programie znalazły się utwory z różnych gatunków muzycznych począwszy od Rock and Roll'a do Hip Hop'u. Prowadzący Pan A. Bułdak przybliżał uczniom historię rozwoju tychże gatunków muzycznych, a zespół przytaczał za jego słowami odpowiedni przykład muzyczny. Była to wspaniała lekcja muzyki w połączeniu ze świetną zabawą integracyjną. Koncert zorganizowała p.v-ce dyr. Iwona Leszczewska.

* 14. 11. odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego wierszy Marii Konopnickiej " Co słonko widziało". W konkursie wzięły udział klasy III i IV . Każdy uczeń musiał przygotować wiersz autorki. Spośród 18 uczestników konkursu 3 osoby zakwalifikowały się do dalszego etapu , który odbędzie się w Bibliotece Dziecięcej: Kasia Walner z kl. IIIa , Ola Kordiak z kl. IVa , Monika Bruchal z kl. IVd. Konkurs przygotowały panie: M. Bajończak i D. Lewandowska.

* " Za naszą wolność" pod takim hasłem odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. W trakcie apelu przypomniano dzieciom najważniejsze wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniowie zaśpiewali historyczne pieśni legionowe: " Pierwsza brygada", " Przybyli ułani pod okienko", "Maszerują strzelcy". W przedstawieniu wystąpiły klasy -IIIb pani D. Szeląg i kl. VI b pani D. Patalas.

* 3. XI. odbył się apel ogólnoszkolny, na którym ogłoszono wyniki konkursu " Superklasa". W tym miesiącu tytuł ten oraz puchar otrzymała klasa VI b , której wychowawczynią jest pani D. Patalas. Wśród klas I-III zwyciężyła klasa IIIb pani Uli Staniszewskiej. Tytuł " Superklasa" przyznawany jest co miesiąc. Oceny dokonują nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Gratulujemy.

* 21. października naszą szkołę odwiedził Jego Ekscelecja ks.Biskup Edward Dajczak. Biskup spotkał się z klasą VIB, która miała jedyną i niepowtarzalną okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji religii. Następnie Biskup spotkał się z nauczycielami. Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze.

* 20 października odbył się apel SKO. Szkoła nasza, tak jak w latach ubiegłych, przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu "Dziś oszczędzam w SKO jutro w PKO", który organizuje PKO BP pod patronatem MENiS i ZHP. Na apelu przypomniano dzieciom ideę i potrzebę oszczędzania, zachęcano do udziału w zbiórce makulatury oraz zużytych baterii, zapowiedziano liczne konkursy plastyczne, które odbędą się w ciągu roku szkolnego. Klasy VI będą mogły wykazać się wiedzą ekonomiczną, która będzie połączona z rywalizacją sportową. Nagrody dla zwycięzców sponsoruje PKO BP.Na apelu uczniowie wystąpili w przedstawieniu przybliżającym uczniom istotę świadomego oszczędzania. Apel przygotowały opiekunki SKO -p.I.Leszczewska i J.Gnieżeńska.

* Jak co roku 14. października obchodziliśmy Dzień Eudukacji Narodowej. Uroczysty apel z tej okazji pt. "Europejskie życzenia dla nauczycieli" przygotowały dzieci z klasy IV i VI pod kierunkiem swoich nauczycieli - A.Pecold-Pawliczak, J.Sucheckiej i D.Szeląg. Następnie dyrektor szkoły złożył wszystkim zebranym życzenia. Symboliczne bukiety kwiatów wręczył przewodniczący Rady Rodziców pan T.Czerniawski.

* 3.10.był ważnym dniem dla klas pierwszych. W tym dniu odbyło się ślubowanie. Program artystyczny przygotowali uczniowie klas II wraz z wychowawczyniami. Poprzez wiersze, piosenki oraz inscenizacje przypomniano dzieciom o ważnych sprawach jak: bezpieczne poruszanie się po drogach, znaczenie koleżeństwa i przyjaźni w życiu człowieka, szacunek do symboli narodowych. Następnie pierwszoklasiści składali ślubowanie. Pasowania na ucznia ołówkową szablą dokonał dyr. szkoły pan Lesław Moliński. Na koniec dzieci otrzymały drobne upominki i wraz z nauczycielami i rodzicami udali się na słodki poczęstunek do swoich klas.

* 29. września odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym zebranie z rodzicami. Rodziców powitał dyrektor szkoły pan Lesław Moliński. Na wstępie podsumował pracę szkoły za rok ubiegły. Poinformował rodziców o wynikach sprawdzianu klas VI, o sukcesach dzieci w różnych konkursach i zawodach sportowych. Podkreślił, że szkoła zdobyła certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie oraz, że w klasach I-III dzieci uczą się kolorowej ortografii tzw. Ortofrajdy. Wspomniał też o pracach remontowych przeprowadzonych w szkole. Następnie rodzice udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

* Fundacja Nasza Ziemia pod przewodnictwem Miry Stanisławskiej-Meysztowicz była organizatorem kolejnej światowej akcji "Sprzątanie świata - Polska 2005". Uczniowie naszej szkoły chętnie przystąpili do akcji. 15 września członkowie kółka ekologicznego pod opieką pani D.Patalas przygotowali drugą część audycji radiowej pt."Segreguj z nami". Młodzi ekolodzy przypomnieli swoim kolegom zasady segregowania śmieci oraz zapoznali z przesłaniem propagowanym przez Fundację Nasza Ziemia. 19 września uczniowie klas IV-VI pod opeką nauczycieli sprzątali wyznaczone rejony. Organizatorkami akcji były panie D.Patalas i M.Rodak.

* 1. września o godz.8.00 uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Licznie zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli powitał dyrektor szkoły pan Lesław Moliński. Szczególnie serdecznie dyrektor powitał pierwszoklasistów i ich rodziców. Następnie w kilku słowach przedstawił założenia planu dydaktyczno - wychowawczego szkoły. Dużo uwagi poświęcił bezpieczeństwu dzieci w drodze do szkoły. W tym celu przybyli na uroczystość policjanci, którzy spotkali się z najmłodszymi uczniami wyjaśniając im zasady bezpieczeństwa na jezdni. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Rodziców pan Tomasz Czerniawski. Powitał wszystkich zgromadzonych oraz zaprosił rodziców na pierwsze wrześniowe zebranie. Po spotkaniu w sali gimnastycznej uczniowie poszli do swoich klas na spotkanie z wychowawcami. Od jutra rozpoczynają się zajęcia szkolne.